شهر زیرزمینی کیش-کاریز
ساعت ٤:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱٢/٢٤  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به کیش

 

شهر زیر زمینی کیش یا همان کاریزمجموعه ای است زیبا و بی بدیل که در محل اتصال سه رشته قنات ساخته شده است.این سه رشته قنات قدیمی قدمتی 2000 ساله دارد و طول آن نیز 15 کیلومتر است .

در گذشته های دور و خصوصا سده های پنجم و ششم که جزیره کیش مرکز تجارت در خلیج فارس و دریای عمان محسوب  میشد با 274 حلقه چاه از این قناتها آب میکشیدند و به مصرف ساکنان جزیره و ساحل نشینان جنوب خلیج فارس می رسانندند.تمدن ساخت قتات به ایران برمیگردد و سپس تکنیک ساخت آن از اینجا به کشورهای دیگر برده شده است.آب قنات توسط باران که بر دهانه ابن چاه ها می بارد و در آنها جمع میگردد تامین میشود.

میلیونها سال پیش اینجا که امروزه به عنوان تونلهای درون قنات دیده میشود کف دریا یوده به همین دلیل است که تمام دیواره ها و سقفها ٬فسیلهای مرجانی می باشند.سقف از سه لایه مختلف تشکیل شده است:1-مرجان و گوش ماهی که به صورت طبیعی بر اثر گذشت سالها فسیلی گشته اند.2-گل رس و یا گل آهک که دست ساز بشر یوده و چون به مرور زمان خودش را بر سقف رها میکرده در استحکام ان نقش دارد.

3-گل ماد(کپراک)که مانند گل سرشور عمل کرده و بهترین نوع سیمان است زمانی که آب به آن بخورد نرم شده و برعکس به سفتی سنگ میگردد.رنگی قرمز دارد و بیشتر در دهات اطراف شیراز برای شستن سر استفاده میشود.یک نوع دیگر از آن رنگ سفید دارد که برای عروسک سازی از آن استفاده میگردد.

طول کاریز از دهانه چاه مادر که اولین چاه است  تا چاه مظهر که جایی است ارتفاع آب بالا آمده و در دسترس مردم قرار میگیرد محاسبه میشود.مردم برای برداستن آب از پایاب ها یا پله کانهایی استفاده میکردند که 9 متر ارتفاع از سطح زمین دارند.در زمانهای گذشته مردم کیش از این کاریز آب شیرین برداشته و به مردم حاشیه خلیج فارس میفروختند.

قناتها به 3 رشته تقسیم میشوند.اولی به سمت پشت بازار مریم و روستای ماشهر میرود.دومی به شهر حریره و سومی به سمت محله قدیمی صفین میرود.

افسانه های کهن ایران باستان بر قداست آب همواره تاکید داشته اند.اینجا  نیز یکی از این باورهای کهن رایج است که آب این قتانها حاجت میدهد و  اگر کسی سکه ای درون یکی از چاه های آن اندازد آرزوی  او به سرعت برآورده میشود.

ایجاد یک شهر زیرزمینی در مسیر قناتها به گونه ای که بتواند مجموعه ای طبیعی تاریخی و فرهنگی را برای گردشگران فراهم آورد از سال 1378 با عشق و انگیزه ایده پردازی و سرمایه گذاری مهندس منصور حاج حسینی هموطن ایرانی مقیم آلمان که 36 سال از ایران دور بود آغاز گردید.طی دو سال 3 کیلومتر تونل به مساحت 14500 کیلومتر مربع در عمق 10 متری از خاک و  مرجان و گل(مارن) حفر شد و دهلیزها و تالارهای متعددی در آن تعبیه گردید.در حین کار فسیل بسیاری از جانوران دریایی از سقف مرجانی تونل بدست آمد.آزمایشهای دقیق در دانشگاه مونیخ نشان داد که این سقف زیبا بین 110 تا 550 میلبون سال عمر دارد.در حال حاضر طراحان شهر زیرزمینی سقف مرجانی را برای بازدید مردم  به صورت یک موزه حفظ کرده اند و دیوارها و محیطهای داخلی کاریز را با الهام از شیوه های کهن معماری ایرانی آراسته اند.

 بزودی در تالارهای کاریز مجموعه ای شامل موزه-آمفی تاتر-بازارچه های صنایع دستی-رستوران و چایخانه های سنتی ایجاد میشود.بر روی کاریز هم مجموعه تفریحی بزرگی شامل:سینما-آمفی تاتر-پارکینگ و پاویون ودو قلعه شبیه قلعه های باستانی با بخشهایی مانند رستوران-فروشگاه-سایت بازی کودکان و سوییتهای اقامتی ساخته خواهد شد. 

اما مهمترین بخش این مجموعه تونل شاهنامه است که گردشگران درآن سوار بر قایقی کوچک برآب جاری قنات به حدکت درمی آیند و در هر پیچ تونل با یکی از صجنه های شاهنامه و هفت خان رستم آشنا میشوند. که با بهره گیری از روشهاس سنتی نقالی تا بازی نور و صدا ارایه اطلاعات انجام میشود.

شهر زیرزمینی کیش به صورت کامل در سال 1389 به بهره برداری خواهد رسیداما اکنون تونلهای شگفت انگیز آن که موزه ای است از تاریخ و طبیعت خلیج فارس برای بازدید عموم محیاست.برای دیدن این مجموعه میتوانید به میدان المپیک در جزیره کیش مراجعه کنید.*www.kariz-kish.ir