تاوان
ساعت ٥:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱۱/۱٩  کلمات کلیدی: معرفی فیلم

یادمه بچه که بودم یه شب که که نامزد خالم خونمون بود.مادر بزرگ و پدر بزرگ منو مثل همیشه فرستاده بودن تو اطاق خالم واسه اینکه خالم و نامزدش زیادی با هم تنها نباشن!!....یه نیم ساعتی که اون جا بودم نامزد خالم گفت که مامان ابنا دارن صدام میکنن.منم رفتم از اطاقشون بیرون و سراغ مامان برزگ.مامانی با تعجب گفت که منو صدا نکرده!وقتی برگشتم به سمت اطاق از لای در دیدم که نامزد خالم کمی صمیمی تر شده نسبت به خالم!!!.با همه بچگیم تا تهش رو خوندم و یادمه یهو داغ شدم....

این خاطره مربوط به خیلی سال پیشه اما هیچ وقت از ذهن من پاک نشده.اونچه که باعث شد این موضوع رو بیان کنم٬بهانشو فیلم تاوان که امشب دیدم بهم داد.

کارگردان فیلم جو رایته و این فیلم یکی از مدعیان امثال اسکاره.داستان حول و حوشه سال ۱۹۳۰ اتفاق میفته و عشق ناکام یک زن و مرد رو به تصویر میکشه.اما جذابیت بصری فیلم به اینه که داستان رمانتیک صرف پیش روی شما نیست.بلکه داستان در کشاکش جنگ جهانی دوم رخ میده.

داستان از اونجایی شکل میگیره که دختر نوجوانی ناخواسته شاهد ارتباط عاشقانه خواهرش با پسر جوانی میشود.دیدن این صحنه ارتباط ٬تاثیر ناخوشایندی روی او میگذارد تا جاییکه به دروغ پسر را متهم به اعمال خلاف کرده و او را راهی زندان میکند.بدین ترتیب رابطه دختر و پسر را بهم میپاشد.داستان جلو میرود و دختر کوچک بزرگ شده و دچار عذاب وجدان میگردد. حال باید تاوان دروغ خود را بدهد...

راستش اصلا از جریان فیلم خوشم نیامد.اینکه یک دختر ۱۱ ساله بعد از دیدن نزدیکی یک زن و مرد دچار حالت تنفر گردد به نظر من کاملا طبیعی است.حال اگر این دختر تحت تاثیر تنفر خود وادار به دروغگویی هم شود اصلا جای توبیخ ندارد.اولا او هنوز کودک است و در ثانی هنوز تجربه ای از عشق نداشته است.بنابراین آن کسی که باید توبیخ شود نه ان کودک بلکه آن زن و مردیند که مراعات حضور و پاکی روح آن کودک را نکرده اند.

کارگردان در تمام طول فیلم شما را درگیر عذاب وجدان آن دختر و تاوان سنگین دروغ گویی او میکند.دختر بعدها توسط خواهرش و آن پسر توهین و تحقیر میشود.هیچ کس جز او گناهکار شمرده نمیشود.تنها او تاوان پس میدهد اما چرا؟؟؟؟؟؟

من این طرز تفکر کارگردان را اصلا قبول ندارم.به نظر من کودکان خصوصا در سنین بلوغ انقدر نسبت به روابط زن و مرد حساس میشوند که با کوچکترین ضربه روح حساسشان تا آخر عمر آسیب دیده باقی میماند.یکی از دوستان من ناخواسته همچین تجربه ای را نسبت به پدر و مادرش پیدا کرده بود و همین موضوع سبب گشت که تا به امروز نسبت به این گونه روابط حس انزجار زیادی به او دست دهد.نمیدانم شاید فرهنگ ما ایرانیها با غربیها تفاوت دارد و یا من زیادی املم.اما به هر حال به حفظ یک سری ارزشها خصوصا در برابر کودکان تعصب زیادی دارم.

خوشحال میشوم نظر شما را بدانم.اگر هم این فیلم را دیده اید دوست دارم نقد و بررسیتان را برایم بازگو کنید...منتظرم!

***همه چی به کنار٬اگر موسیقی فیلم گیرتون اومد منو خبر کنید.شاهکار است.