موزه مولانا
ساعت ۳:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱٠/٤  کلمات کلیدی: سفر به قونیه ، جهانگردی ، مولانا

سه شنبه-۲۰/۹/۸۶- قونیه-موزه مولانا

بعد ار بازگشت از باغ مرام مارا به یک رستوران سنتی در قونیه بردندو به صرف نهار مهمانمان کردند.در ترکیه عموما شما به مشکل غذا برخورد نمیکنید.در اینجا غذاهای متنوع و شرقی فراوانی که با مذاق ما ایرانیها سازگاری دارد به وفور یافت میشود.از جمله این غذاها :سوپ بامیه٬سوپ آراباشی٬سوپ رشته٬کباب تنور٬پیده گوشتی(عکس بالا)٬کوفته٬ کته٬دلمه برگ و بادمجان و گوشت ٬ و انواع شیرینیجات سنتی است.

بعد از نهار نوبت به مهمترین گشت قونیه٬یعنی دیدار از مقبره مولانا رسید.در بدو ورود ابتدا به دیدار از موزه آن که جنب مقبره بود رفتیم.شما هر کجا پا بگذارید با عروسکهای خرقه پوش سفیدرنگ کلاه به سری روبرو میشوید که در حال رقص سماعند.در واقع اینها سمبل قونیه هستند.

در قسمتی از این موزه زندگی مولانا را به صورت مجسمه های سنتی به نمایش گذاشته بودند.

بخشی دیگر از موزه به نمایش گلیم بافتهای جدید و قدیمی قونیه اختصاص داشت.کلا اهالی اینجا در بافت گلیم تبحر خاصی دارند و نقوش سنتی و رنگارنگ زیبایی را در طرح های خود به کار میبرند.

بخش دیگری از موزه اختصاص به هنر نقاشی داشت که تماما شرح حال مولانا و رسوم صوفی گری در آنها به نمایش گذاشته شده بود.در این تابلو دو صوفی را مشاهده میکنید که در حال تکریم هستند.احترام و تعظیم به همنوع جزیی از مراسم سماع می باشد.

در بخش دیگری از موزه ٬گروهی از دانش آموزان کاریکاتورهای خود را به معرض نمایش گذاشته بودند.این آثار شامل موضوعاتی چون:مولانا٬اسلام٬آزادی... بود.به طور مثال تصویر بالا مردی را نشان میدهد که با چهره افسرده و حالتی سرخورده و سری پر سوال ٬ وارد کتاب مثنوی میشود و پس از مطالعه در این دنیای شورانگیز با چهره ای بشاش و ذهن و دلی گشاده و قلبی عاشق از آن خارج میشود.

در قسمتی دیگر از موزه تابلو خطهای بسیار زیبایی مزین به اسامی اعظم٬آیات قرآنی و کلمات قصار مولانا در معرض نمایش قرار داشت.