روستای مصر
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۸/۳٠  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به کویر مصر

چهارشنبه-۱۶/۸/۸۶-روستای مصر

اینجا خانه محمود در دل روستای زیبای مصر است.همان جایی که ما شب درآن اقامت گزیدیم و صبحدم در پی دیدنش شتابان برخواستیم.خانه های کویر عموما معماری زیر پوستی دارند! یعنی شما از بیرون چیزی جز یک چهاردیواری خشتی و گلی نمیبینید اما وقتی وارد خانه میشوید در ابتدا به یک هشتی کوچک می رسید.سپس در کناره ها اطاقها شروع میشوند و دور تا دور حیاط کوچکی قرار میگیرند.در وسط حیاط عموما یک باغچه کوچک مربع شکل قرار دارد که در کنار آن شیر آب کوچکی برای شستشو می باشد.درون این باغچه های کویری به سلیقه صاحب خانه از تک درخت نخل گرفته تا سبزیجات خوردنی کاشته شده است.اینجا آب یعنی مفهوم زندگی و درخت یعنی خود زندگی.

اینجا مانند یک کلاه فرنگی میماند که شاید در آنجا مینشینند و بساط شام را برپا میدارند.یک سکوی بزرگ که با گلیمهای رنگین دست بافشان پوشیده شده است.جالب اینجاست که این گلیمها شما را به یاد صنایع دستی lkea که در مغازه های تهران فراوان و گران است میندازد. نازنین و علی رضا به همراه محمد امین سرگرم تهیه صبحانه هستند.محمود برایمان نان محلی میاورد.

این روستا در 40 کیلومتری شرق جندق و 50 کیلومتری شمال خور از توابع استان اصفهان قراردارد.روستای مصر با دو روستای بسیار کوچک دیگر به نامهای امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی– جنوبی به طول حدود 6 کیلومتر واقع شده اند تعداد خانوارهای ساکن در فرحزاد کمتراز انگشتان یک دست است و امیرآباد نیز فقط محلی است برای کشاورزی اهالی مصر. آنجاست که آدمی پی به سخت کوشی مردمان کویرمی برد درامیرآباد بوی باغ ایرانی حس میشود گویی به شمال کشور آمده ای هوایی مطبوع و دلپذیر، خرمن های گندم و جو و در بهار بوی گل سنجد است که توجه آدمی را جلب می کند.

آب کشاورزی و شرب روستا از طریق یک قنات که سرمنشا آن تا روستا نزدیک 25 کیلومتر فاصله دارد، تامین می شود که آب نسبتا شیرین و گوارایی است.
خانه های روستا، مسجد و دبستان آن هم دوطرف خیابان اصلی که آب قنات ازمیانشان می گذرد، قرارگرفته اند.
ورودی روستا دواتاق کوچک مقابل هم قرارگرفته اند که داخل یکی ژنراتور بزرگی است که برق مصر و روستای هم جوار آنرا (فرحزاد) تامین می کند و دیگری تنها مغازه ی روستاست که مجهزبه خط تلفن ثابتی است که ارتباطات مخابراتی ساکنان یا احیانا مسافران را برقرار می کند (ارتباط با تلفن همراه میسرنیست).

برق روستا هم قبلا به دلیل عدم قرارگرفتن درشبکه ی سراسری از 5 صبح تا 10:30 شب متصل بوده وراس ساعت 10:30برق و صدای موتور برق قطع می شده و هم اکنون درتمام طول 24 ساعت برق روستا وصل است.شمار اهالی روستا را 170 نفر تخمین می زنند که البته در گذشته این رقم بیشتربوده، اما سیل بزرگی که چند سال پیش رخ داد و سبب ویرانی نیمی از دهکده را فراهم آورد، سبب شده تاروند مهاجر فرستی روستا با شتاب قابل تامل افزایش یابد.

*برای اطلاعات بیشتر به سایت روستای مصر مراجعه کنید.