بایزید بسطامی
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۸/٢٥  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به شاهرود-دامغان

جمعه شب-۴/۸/۸۶-بسطام-مقبره بایزید بسطامی

 شاهرود تا تهران ۴۰۰ کیلومتر فاصله‌ دارد. در قسمت‌ شمالی‌ آن‌ سلسله‌ جبال‌ البرز و در قسمت‌ جنوبی ‌آن‌ کویر نمک‌ قرار گرفته‌ است‌. رود تاش‌ از این‌ شهر می‌گذرد و به‌ کویر منتهی‌ می‌شود. آب‌ و هوای‌ آن‌ در نواحی‌کوهستانی‌ سرد و در سایر مناطق‌ نسبتاً معتدل‌ است‌. شهرستان‌ شاهرود قدمت‌ چندانی‌ ندارد و تا زمان‌ فتحعلی‌شاه‌ قاجار، دهی‌ بصورت‌ دو قلعه‌ قدیمی‌ و یک‌ مزرعه‌ کوچک‌ بنام‌ شبدری‌ بود. ولی‌ بخش‌های‌ تابعه‌ آن‌ از جمله‌نواحی‌ قدیمی‌ بیارجند، میامی‌ و بسطام‌ قدمت‌ طولانی‌تری‌ دارند. بسطام‌ که‌ در ۶ کیلومتری‌ شمال‌ شاهرود قراردارد، به‌ روایتی‌ در زمان‌ خسرو پرویز بنا شده‌ و به‌ قولی‌ از آثار شاپور دوم‌ ساسانی‌ است‌ (۳۷۹-۳۱۰ م‌). ناصرخسرو قبادیانی‌ در سال‌ ۴۳۸ ه.ق‌ از بسطام‌ بعنوان‌ مرکز ایالت‌ قومس‌ نام‌ برده‌ است‌. بسطام‌ پس‌ از حمله‌ مغول ‌رو به‌ انحطاط‌ گذاشت‌ و شهر شاهرود امروزی‌ که‌ بر سر شاهراه‌ غربی‌ به‌ شرق‌ ایران‌ واقع‌ شده‌، آرام‌ آرام‌ جای‌ آنرا گرفت‌.

اینجا بسطام است.مقبره بایزید بسطامی .بایزید فرزند سروشان ملقب به سلطان العارفین در ۱۳۱ هجری در شهر بسطام از ایالت کومش (قومس) و در محله موبدان زرتشتیان در خانواده ای مسلمان و پارسا چشم به جهان گشود.البته پدر او از پیروان آیین مهر بوده است.در میان صوفیان او تنها کسی بود که به شاعری و نویسندگی پرداخت.او عارفی بود که برای نخستین بار فلسفه ایران باستان (فلسفه اشراق) را بازگو کرده است.سال وفات او ۲۶۴ هجری است.آرامگاه او همان طور که در عکس مشاهده میشود بسیار ساده و همان طور دست نخورده باقی مانده است که در حیاط خانه و مسجدش واقع شده است.بر روی سنگ قبرش تخته سنگ مرمری قرار دارد که مناجات حضرت علی به خط کوفی بر روی آن حک شده است.

اینجا چله خانه بایزید است.جایی که او ۴۰ روز مینشسته و عبادت صوفیانه میکرده است.در این خانه قفل است اما اگر از متولی آنجا بخواهید در را باز کرده و شما را به آنجا راه میدهد.کبوترهای مقبره بر بالای در چله خانه نشسته اند و در سکوت شب به زایرین نگاه میکنند.

اینجا محراب مسجد کناری مقبره است.در این مقبره امامزاده علی دفن شده است.کسی که بایزید پیکره او را به این محل منتقل کرده و در جوار منزلش دفن کرده است.

در این عکس همه بچه ها جمع شده و عکسی به یادگار گرفته اند.جو٬ بچه ها را گرفته و خانها از آقایان جدا ایستاده اند. حدس میزنید من کدوم یکی از این خاله قزیها! هستم؟